۱۷ آبان ، ۱۴۰۱
اسدی فرد: ارتقای استانداردهای آزمایشگاهی محصولات دانش‌بنیان ایران‌ساخت را به بازارهای بین‌المللی می‌رساند
تعداد بازدید : ۳۰۲۰
رئیس مرکز شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان و مدیر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری از رشد و رونق حضور محصولات ایران‌ساخت با بین‌المللی شدن استانداردها گفت.

نهمین نشست مدیران مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی با حضور روح الله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، رضا اسدی فرد رئیس مرکز شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان و مدیر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی، مجتبی نسب دبیر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی و جمعی از مدیران مراکز عضو شبکه به صورت حضوری و مجازی برگزار شد، تا زمینه تعامل و هم‌افزایی میان فعالان زیست‌بوم آزمایشگاهی و تحقیقاتی فراهم شود.

 

رشد ارائه خدمات آزمایشگاهی و توسعه محصولات دانش‌بنیان

رضا اسدی فرد مدیر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی با اشاره به اهمیت و نقش راهبردی آزمایشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی در توسعه و تجاری‌سازی محصولات و خدمات دانش‌بنیان عنوان کرد: این شبکه آزمایشگاه مسیر خود را از سال ۸۳ در حوزه نانوفناوری آغاز کرد و از سال ۹۴ تا امروز به بیش از ۱۴۰۰ عضو رسیده است و در این حوزه به یک توانمندی قابل توجه رسیده ایم.

 

وی ادامه داد: در دو سال گذشته به دلیل عدم توانایی در برگزاری نشست حضوری ناشی از شیوع کرونا، تا حدی کار شبکه ای تضعیف شد اما با ارتقای این روند و رونق گرفتن رویدادهای حضوری و تعاملی، زمینه را برای هم‌افزایی و ارتقای هرچه بیش‌تر فراهم می‌شود.

 

اسدی فرد، با اشاره به ظرفیت‌های قانون جهش تولید دانش‌بنیان برای آزمایشگاه‌های بخش خصوصی و دانش‌بنیان افزود: تصویب قانون جهش تولید دانش‌بنیان در سال جاری، ظرفیت های بسیار مهمی را چه در حوزه شرکت‌ها، ضنایع و همچنین آزمایشگاه‌های دانش‌بنیان ایجاد کرد که می‌توانیم از این ظرفیت در حوزه آزمایشگاه نیز بهره ببریم. آزمایشگاه های بخش خصوصی می توانند به عصویت شبکه آزمایشگاهی در بیایند و با تصویب این قانون، خوشبختانه استقرار در مناطق شهری با کاربری مسکونی که محدود به تهران بود به سراسر کشور تسری پیدا کرده است و آزمایشگاه ها مجاز شدند در کاربری مسکونی استقرار پیدا کنند.

 

رئیس مرکز امور شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان اظهار کرد: اعتبار مالیاتی تحقیق و توسعه موضوع دیگری است و صنایع می توانند از ظرفیت ماده ۱۱ قانون جهش تولید دانش بنیان استفاده کنند.

 

اسدی فرد، با اشاره به رشد نشست‌های مجازی و برگزاری نشست‌های تعاملی و آموزشی در عرصه ملی و بین‌المللی بر بستر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی گفت: در دو سال کرونا با استفاده از ظرفیت‌های فضای مجازی و طرفیتی برای استفاده از فناوری های اطلاعات و ارتباطات استفاده شدو بیش از ۷ دوره تخصصی بین المللی برگزار کردیم که نشست مجازی در حوره کرونا از بیش از ۲۰ کشور مخاطب و مهمان داشت.

 

وی با اشاره به تامین دغدغه‌ها و نیازهای آموزشی گفت: کسانی که در دوره های آموزشی شرکت می کنند و یا نیاز آموزشی دارند، از سوی شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی برای حمایت از آنان برنامه ریزی می‌شود.

 

اعتبار بخشی بین‌المللی به استانداردهای آزمایشگاهی ملی

رئیس مرکز شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری عنوان کرد ، با اشاره به نقش اعتبار بین المللی یافتن استانداردهای ملی گفت: تایید اعتبار استانداردهای ملی از جمله ۱۷۰۲۵ یکی از موضوعاتی است که به طور جدی با همکاری مرکز ملی تایید صلاحیت ایران دنبال می کنیم. تحقق این موضوع موجب می‌شود ضمن آن‌که شرکت ها از یک استاندارد با اعتبار بین المللی برخوردار باشند، بتوانند با صرف نظر از هزینه‌های هنگفت آزمایش‌های استاندارد در کشورهای مقصد، محصولات و خدمات خود را به بازارهای بین المللی برسانند.

 

اسدی فرد بیان کرد: با هدف کمک به نوسازی تجهیزات و تعمیرات تجهیزات آزمایشگاهی، مرکزی تحت عنوان نوتا ایجاد شده است که شبکه ای از متخصصان و تعمیرکاران را معرفی می کند تا با کیفیتی مطلوب و هزینه کمتر از خدمات تعمیرات استفاده کنند. شبکه آزمایشگاهی از ظرفیت موجود در کشور در حوزه تعمیر و نگهداری، تامین تجهیزات و توانمندی‌ها و ظرفیت‌های تعمیر حمایت می شود. در شبکه نیز حمایتی برای تعمیرات برای آزمایشگاهی عضو در نطر گرفته شده است که آزمایشگاه‌ها بسته به رتبه خود می توانند از این ظرفیت استفاده کنند.

 

ارائه بیش از 3 میلیون خدمت آزمایشگاهی

مدیر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری گفت: سال گذشته بیش از ۳ میلیون خدمت توسط آزمایشگاه های عضو شبکه به ۷۵ هزار مشتری ارایه شد و برای ارایه این خدمات هیچ محدودیتی نداریم و تمامی اعضای هئیت علمی و دانشجویان از این خدمات بهره ببرند. البته منابع به اندازه تقاضا نیست و ۴۰ میلیارد تومان یارانه خدمات به عنوان سهم معاونت به آزمایشگاه‌ها ارائه شده است. برای ارایه خدمات باید این میزان به ۱۰۰ میلیارد تومان برسد و امیدواریم بتوانیم این نیاز پژوهشگران، اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و دانشجویان تحصیلات تکمیلی را تامین کنیم.

 

ارتقای استانداردها به جایگاه بین‌المللی

سید محمود هاشمی رئیس مرکز ملی تایید صلاحیت ایران، رسالت این مرکز را اعتباردهی و اعتباربخشی دانست و گفت: این مرکز، که تحت نظارت سازمان استاندارد ایران فعالیت می کند یک مرجع اعتباردهی داخل کشور بوده و تنها نماینده رسمی و حاکمیتی ایران در مجامع ملی و بین المللی است.

 

وی، با تاکید بر ضرورت وجه به مسأله و نیازمحوری در اعتباردهی به آزمایشگاه‌ها گفت: از سال ۹۱ تا سال ۱۴۰۰ بیش از یک هزار آزمایشگاه همکار تایید صلاحیت شده‌اند که در این حوزه، می‌باید مساله محوری و نیاز محوری مورد توجه جدی قرار بگیرد.

 

یکی از نیازهای آزمایشگاه‌ها را اعتبار در سطح بین‌المللی دانست و گفت: مرکز ملی تایید صلاحیت ایران عزم خود را جزم کرده است تا با عضویت در نهاد های بین المللی، نتایج آزمایشگاه‌های عضو شبکه آزمایشگاهی آن ها در عرصه بین المللی نیز اعتبار داشته باشد.

 

هاشمی، یکی از آسیب‌های جدی آزمایشگاه‌های عضو شبکه آزمایشگاهی را عدم تحقق الزامات استانداردهای بین المللی از جمله ۱۷۰۱۱ و موضوع استقلال و بی طرفی آزمایشگاه ها دانست و گفت: استقلال و بی طرفی، موضوع مهمی است که کمتر بدان توجه شده و باید آزمایشگاه ها به این موضوع فکر کنند و برای آن چاره ای بیاندیشند. برخی از مراکز تاییدشده توسط مرکز، از سوی مراکز دولتی پذیرفته نمی شوند که عمده دلیل آن، کم توجهی با الزامات و استانداردها از جمله همین موضوع استقلال و بی طرفی است.

 

ارائه خدمات آزمایشگاهی در حوزه میراث فرهنگی

در این نشست همچنین مصیب امیری رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی را بستری مناسب برای بهره‌مندی از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های مراکز آزمایشگاهی، پژوهشگاهی و تحقیقاتی در سراسر کشور گفت: شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی با تلاش دست‌اندرکاران خود توانسته است بستر و زمینه خوبی را برای به اشتراک‌گذاری تجهیزات و خدمات آزمایشگاهی و تحقیقاتی در ابعاد ملی ایجاد کند و امید داریم که در ادامه مسیر خود به توفیقات بیش‌تری دست پیدا کند. این نشست‌ها فرصتی است تا مدیران مراکز عضو شبکه، گرد هم بیایند و ضمن به اشتراک گذاشتن تجربیات، بیان دغدغه‌ها و ایجاد زمینه برای رفع مشکلات، ساختار آزمایشگاهی کشور را ارتقا ببخشند، همچنین انگیزه ای برای سایر مراکز و آزمایشگاه‌ها برای پیوستن به این شبکه ملی ایجاد می‌شود.

 

امیری، با اشاره به انجا م طیف گسترده‌ای از آزمایشات و فعالیت در حوزه آثار باستانی گفت: این پژوهشگاه از سال ۸۲ شکل گرفته است و با و ۵ پژوهشکده که به طور هماهنگ و تعاملی فعالیت دارند، در زمینه‌هایی چون باستان شناسی، مردم شناسی حفاظت ابنیه، حفاظت و مرمت و شناسی کتیبه ها و متون و حفاظت اشیا فعالیت دارد.

 

وی با اشاره به این‌که پژوهشکده، زیر مجموعه وزارت میراث فرهنگی و گردشگری آماده همکاری و ارائه خدمات است، افزود: تجهیزات آزمایشگاهی و خدمات آزمون بر بستر شبکه آزمایشگاهی، بخش قابل توجهی از این خدمات در اختیار مخاطبان قرار گرفته است.

 

تقدیر از برترین‌ها

در این مراسم با حضور روح‌الله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهوری، رضا اسدی فرد رئیس مرکز شرکت‌های دانش‌بنیان و  مدیر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی، ۲۰ مرکز آزمایشگاهی برتر و ۳۳ آزمایشگاه که نسبت به سال گذشته رشد قابل توجهی داشته و نیز ۲۰ رابط برتر مورد تقدیر قرار گرفتند.

 

 

مرکز پژوهشی متالورژی رازی رتبه نخست آزمایشگاه‌های برتر را به خود اختصاص داد. همچنین بنیاد علوم کاربردی رازی، شرکت مهندسین مشاور آزمونه فولاد، مرکز تحقیقات و فرآوری مواد معدنی ایران، کیفیت آزمای جنوب، مرکز خدمات آزمایشگاهی دانشگاه صنعتی شریف، بیم گستر تابان، پارسیان بهینه پایش، پارس لیان اروند، پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران، آزمایشگاه مرکزی پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران، پژوهشکده توسعه شیمیایی جهاد دانشگاهی، معیار دانش پارس، صامت تک آزما، آزمایشگاه جامع تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی آبادان ،آزمایشگاه‌های مرجع سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، پژوهشگاه صنعت نفت، آزمایشگاه مرکزی دانشگاه شهید چمران اهواز، پژوهشگاه رنگ ، شرکت کیمیا شنگرف پارس در این مراسم تقدیر شدند.

 

 

همچنین نشست پرسش و پاسخ و بیان مشکلات با حضور مدیر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی و مدیران مراکز عضو شبکه و بازدید از موزه ملی ایران از دیگر برنامه‌های نهمین نشست مدیران مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی بود.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code