۱۸ مرداد ، ۱۴۰۲
شیوه‌نامه حمایتی نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی و تست و آزمون پیشرفته ایران ساخت ابلاغ شد
تعداد بازدید : ۸۱۳
معاون توسعه اقتصاد دانش­ بنیان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری از ابلاغ شیوه‌نامه حمایتی نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی و تست و آزمون پیشرفته ایران ساخت خبر داد.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، جواد مشایخ اظهار داشت: نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت را که تاکنون 10 دوره از آن برگزارشده و بیش از هزار و 400 میلیارد تومان فروش داشته که از این مبلغ حدود 470 میلیارد تومان سهم یارانه معاونت علمی بوده می­توان به‌عنوان یک ابزار موفق در زمینه توسعه فناوری، تجاری­ سازی و بازارسازی محصولات شرکت­ های دانش ­بنیان و فناور این حوزه دانست.

 

وی افزود: با توجه به نگاه ویژه معاونت علمی و فناوری به موضوع «اقتصاد دانش ­بنیان» در دوره جدید و اضافه شدن این کلیدواژه به‌عنوان «معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان»، مطابق برنامه‌ریزی صورت گرفته به‌منظور توسعه بازار شرکت‌های حاضر در نمایشگاه و همچنین فراهم شدن امکان حضور شرکت‌هایی که تاکنون به علت حوزه فعالیتشان قادر به حضور در نمایشگاه نبوده‌اند، مقرر شده که از دوره یازدهم با گسترش حوزه­های نمایشگاه به تجهیزات حوزه تست و آزمون صنعتی و همچنین ارائه تسهیلات ویژه به ‌طرف عرضه و تقاضا، شاهد برگزاری هرچه بهتر و مؤثرتر این رویداد فناورانه در کشور باشیم.

 

مشایخ گفت: دوره یازدهم هم همانند دوره ­های قبلی در چهارده بخش موضوعی نفت و پتروشیمی، برق، الکترونیک و نرم‌افزار، عمران و ساختمان، مکانیک، شیمی و متالورژی، کشاورزی و محیط‌زیست، فیزیک پایه، تجهیزات عمومی آزمایشگاهی، مواد آزمایشگاهی، مهندسی پزشکی و زیست مواد، تجهیزات آزمون صنعتی، خدمات کالیبراسیون و تجهیزات آموزشی و آزمایشگاهی مدارس برگزار خواهد شد؛ با این تفاوت که شرکت­ها علاوه بر تجهیزات آزمایشگاهی مورد نیاز دانشگاه­ها و مراکز پژوهشی، امکان عرضه محصولات با قابلیت استفاده در تست و آزمون­های بخش­های مختلف صنعتی را نیز خواهند داشت.

 

پرداخت یارانه خرید به مراکز پژوهشی و دانشگاهی

مشایخ گفت: در دوره یازدهم نمایشگاه همانند دوره ­های قبل، تخصیص یارانه برای دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مراکز آموزشی و پژوهشی زیرمجموعه وزارت علوم، تحقیقات، فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت آموزش ‌و پرورش و سایر دستگاه‌های اجرایی، دانشگاه‌های آزاد اسلامی، دانشگاه جامع علمی کاربردی، دانشگاه پیام نور، جهاد دانشگاهی،پارک‌های علم و فناوری و دانشگاه­های فنی و حرفه­ای ادامه خواهد داشت و متقاضیان خرید از این نمایشگاه می­ توانند از یارانه خرید تجهیزات، مطابق با سطوح حمایتی مختلف (سطح اول 40، سطح دوم 25 و سطح سوم 10 درصد) بهره‌مند شوند.

 

وی در خصوص تغییرات ایجادشده در شیوه‌نامه حمایتی نمایشگاه برای خریداران مشمول یارانه گفت: هر شرکت حاضر در نمایشگاه در طول یک دوره برگزاری حداکثر می ­تواند از 10 میلیارد ریال یارانه تخصیص داده‌ شده به خریداران استفاده نماید؛ البته این امر برای تجهیزاتی که با روش ساخت بار اول و یا فروش بار اول در نمایشگاه عرضه می‌شوند، با تأیید واحد ارزیابی و نظارت فنی و کمیته راهبری برای شرکت سازنده و خریدار مستثنی بوده و میزان یارانه حمایتی توسط کمیته راهبری تعیین می­شود.

 

مشایخ افزود: از دیگر تغییرات شیوه‌نامه حمایتی برای دوره یازدهم نمایشگاه می‌توان به تخصیص یارانه به سبد خرید نهایی تمام خریداران دولتی، صرفاً با تأیید شبکه آزمایشگاهی فناوری­های راهبردی اشاره کرد که این امر، موجب ارتقاء هدفمند زیرساخت‌های آزمایشگاه­ها و جلوگیری از خرید مازاد نیاز دانشگاه­ها خواهد شد.

 

تسهیلات سرمایه در گردش به شرکت‌های سازنده تجهیزات

مشایخ گفت: با هدف کمک به تأمین نقدینگی، شرکت­هایی که مجموع یارانه قراردادهای فروش نهایی آن­ها در نمایشگاه بیش از یک میلیارد تومان باشد، برای فروش مازاد می­توانند از تسهیلات سرمایه در گردش با نرخ کارمزد ترجیحی به میزان 80 درصد قیمت فروش تجهیزات مشروط به ارائه 20 درصد تخفیف برخوردار شوند که نرخ کارمزد و سقف تسهیلات سرمایه در گردش هر شرکت متقاضی با توجه به حجم قراردادهای نمایشگاه توسط کمیته راهبری تصویب و پرداخت خواهد شد.

 

پرداخت تسهیلات لیزینگ به خریداران تجهیزات تست و آزمون بخش صنعتی

معاون توسعه اقتصاد دانش ­بنیان معاونت علمی اضافه کرد: تسهیلات لیزینگ به خریداران بخش خصوصی که تجهیزات تست و آزمون خود را در نمایشگاه ایران ساخت خریداری نمایند، پرداخت خواهد شد و تلاش شده است که شرایط تسهیلات لیزینگ، جذابیت لازم به‌منظور توسعه بازار شرکت­ها به بخش صنعت را داشته باشد. اولویت استفاده از تسهیلات لیزینگ برای خریداران واجد شرایط حمایت، بر اساس اولویت زمان واریز پیش‌پرداخت به‌حساب کارگزار مربوطه است و تا زمانی که میزان حمایت‌های تعهد شده قطعی به سقف حمایت تخصیص داده‌شده نرسیده باشد، درخواست‌های جدید پذیرش خواهد شد.

 

مشایخ گفت: در حال حاضر برنامه‌ریزی برای برگزاری دوره یازدهم نمایشگاه در آذرماه سال 1402 و هم‌زمان با هفته پژوهش و فناوری در حال انجام است و به‌زودی در خصوص زمان‌بندی ثبت‌نام و شرایط حضور در نمایشگاه اطلاع‌رسانی خواهد شد.

 

همچنین در دوره دهم نمایشگاه که آذرماه سال 1401 برگزار شد، 380 شرکت حدود 9000 مدل-محصول را عرضه کردند که تاکنون منجر به فروش حدود 152 میلیارد تومانی محصولات در نمایشگاه شده است.

 

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code